Alexa’da Kısa Sürede Yükselmek

  Teknoloji    13 Temmuz 2016
Yorum Yok

Sitemizi açtıktan sonra çoğu webmaster için  Alexa bizim önemli bir yer ediniyor. Peki Alexa.com site sıralamasını neye göre yapıyor? Kolayca yükselmenin bir yolu var mı?

Alexa’nın mantığını anlamak zor değil. Yaklaşık 5 yıldır alexa eklentisini tarayıcımda kullanırım. İnternette gezinirken alexa değerini merak ettiğim birçok site oluyor. Alışkanlık da olmuş olabilir.

Webmaster Forumları

R10 ve wmaraci gibi büyük webmaster forumlarında zaman geçiriyorum. Sitesinden tanıtım yazısı satmak isteyenlerin açtığı ilanın başlığı şu şekilde devam ediyor: Alexa 300 K siteden.. Hit bilgisini gösteren bir grafik yok ama Alexa değeri var.  Bu gerçekten webmaster arkadaşlarımız için önemli bir değer mi? Pagerank devri bitince yerini Alexa mı aldı? Tabii ki hayır.

Kişisel Blogların Alexa Değeri Neden Daha İyi?

Alexa sıralama yaparken kemik ziyaretçiyi dikkate alır. Siteye giren bir daha giriyor mu? Sitede ne kadar kalıyor? Bu gibi değerler Alexa için çok önemlidir. Ziyaretçi sayısı arttığında alexa değerim yükselir mi derseniz doğrudan bir bağlantısı yok.  Tekil ziyaretçisi 1 K olan sitenin Alexa değeri 2 M iken 50-60 ziyareçi sayısı olan blogunuzun alexa değeri 400 K olabilir.  Webmaster arkadaşlarımıza hitap eden kişisel bloglar bu konuda daha şanslı. Çünkü bu tür blogları ziyaret eden çoğu ziyaretçinin tarayıcısın da alexa eklentisi yüklenmiş oluyor.

Alexa’da Kısa Sürede Nasıl Yükselirim?

Webmaster forumlarında vakit geçiriyorsanız Alexa grupları vardır. 20 kişilik bu gruplarda herkes alexa eklentisini kurarak birbirinin sitesini her gün 15 dakika boyunca gezmeye başlar. 15 gün boyunca sıfırdan bir siteniz çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlar.

  • Alexa eklentisini kurmuş.
  • Günlük olarak ziyaret ediyor.
  • Sitede kalma süresi yüksek.

Bu üç etken çok önemlidir. Gördüğünüz gibi ziyaretçi sayısı yok. Ziyaretçi sayısını elemek tabii ki yanlış olur ama yukarıdaki 3 madde daha önemli bir yer tutuyor diyebilirim. Bu üç maddenin yanına özgünlük ve güncellik de ekleyebiliriz.

Sitemizi özgün ve güncel tutmanız sadece Alexa değil Google tarafından da olumlu karşılanıyor. Burada herkes hemfikir olmalı. 🙂 Alexa’nın belli aralıklarda güncellediği linklerin de etkisi var.  Bunlar aşağı yukarı herkesin tahmin edeceği şeyler fakat ben özellikle tanıtım yazısı ya da link alan arkadaşlara nacizane birkaç tavsiyem var.

Bende zamanın da tanıtım yazısı, link satmış ve almış biri olarak mutlaka hit bilgilerini öğrenmenizi öneriyorum. Alexa değerine aldanmayın, 2 aylık alexa grubu ile kaliteli sandığınız websiteleri umduğunuz gibi çıkmayabilir.

Kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığım bu köşe yazısına dair görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi konu altından bildirebilirsiniz.

Kendinize ve sitenize iyi bakın..

101 okunma

Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.