Atopik Dermatit (Egzema) Deneyimlerim

  Sağlık    23 Ağustos 2016
Yorum Yok

Yaklaşık 7 aydır elimdeki nedeni belirsiz kaşıntı, görüntü günden güne sinirimi bozuyor. Sayısını unuttuğum kadar gittiğim doktorlardan da fayda alamamış olmam da işin cabası.

Yaşayan bilir..

Bu konumda dert yakınmayacağım tabii ki. Size sözde doktorların ilgisiz tavırlarını, ilaç vereyim gitsin kafasını hatırlatmak isterim. Çünkü bunun farkında değiliz. Acaba bu sefer geçer mi kafasında eczane yoluna düşüyoruz.

Cildiye uzmanı değilim, bir kaynaktan okuyup da bilgi de vermeyeceğim. Sadece doğru yolu izlemenizi ve zaman kaybetmemenizi sağlayabilirim.

Bazı Özel Hastanelerde Egzama Deneyimi

İsminiz söylenir ve içeri girersiniz, derdinizi anlatırsınız..

+Hımm allerjik egzama gibi görünüyor, stresli bir dönemden geçiyorsunuz galiba.

+Stres tetikleyicidir.

+ Size bir nemlendirici bir de karışım veriyorum.

-Hocam geçer mi bu egzama?

+ Ara ara tekrar başlar.

Verilen ilaçları kullanıyoruz ve aradan 1-2 hafta geçince o lanet kaşıntı tekrar başlıyor. Detarjanlı sabun kullanma diyorlar bir de işte ona bayılıyorum, o zaman öneri ver, anlat, yol göster! Vereyim ilacı gitsin kafasını bırakın artık. Tıpta uzmanlık sınavında neden cildiyenin en tepede olduğu da buradan anlaşılıyor.

Egzamada Doğru Doktor/Hastane Seçimi

Geçen hafta tavsiye üzerine Bakırköy’de bulunan Lepra Hastanesine gittim. Sadece cildiye üzerine olan bu hastanenin büyük bahçesi, hemşireleri ve doktorlarının da çalışma prensibi hoşuma gitti. İlacı vereyim gitsin kafası yerine sıra beklemeden 2 farklı allerji testi yapmanıza olanak sağlıyorlar.  Bu testleri size resimlerle göstereceğim. Siz de benzer bir tanı almışsanız mutlaka araştırın ve yolunuz düşerse Lepra Hastanesi’nden de randevu almaya bakın.

Prick Testi Nasıl Yapılır?

prick test

Ön kolunuzun iç yüzüne, resimdeki gibi tek kullanımlık bu araç ile (comforten aplikator) baskı uyguluyorlar. Sonrasında 20 dk iki kolunuz bu şekilde bekliyor. Oluşan kızarıklık ve kabarıklığa göre hekiminiz görüşlerini bildiriyor.Size verilen formda neye karşı allerjiniz olacağı işaretleniyor. Benim yaptığım testte Dermatophagoides Pteronyssinus yani ev tozu alerjisi pozitif olarak görüldü.

Yapılması yüksek ihtimal bir diğer testin adı ise Patch Testi.

Patch(Yama Testi) Nasıl Yapılır?

Alerjik temas egzaması şüphesi olan hastalarda yapılan bir test.

yama patch

Patch testi sırt bölgenize uygulanır ve 48 saat boyunca kalması istenir. 48 saat sonunda hekiminiz açarak değerlendirir. 48 saatlik süreçte duş almanız yasak, sinir bozucu bir durum ama sabretmek gerek.

Ben bu yazıyı yazarken sırtıma yapıştırılmış bir şekilde bekliyorum.  Değişimleri, deneyimleri de buradan paylaşmak istiyorum.

Küçük bir tavsiye..

Sürücü kursu tadında hastalelere gitmeyin, imkanların  iyi olduğu devlet hastanesine ya da maddi durumunuz iyiyse kaliteli bir özel hastanenin tavsiye edilen doktoruna gidin..

26 Ağustos Güncelleme

Patch ve Prick adında iki farklı alerji testi yaptırdığımı yazmıştım. Bu testlerden 20 dk süren prick adındaki kolunuza uygulanan testte ev akarına karşı alerjim olduğu çıktı. Ev tozundan rahatsız olmadığımı belirtince tekrar bir test yapmam söylendi ve şüpheli olarak kayda geçildi.

Kullandığınız detarjan içerikli sabun ve şampuanlar alerji testinize çıkmasa dahi tetikleyici etkisi olabilir.

Çoğu doktorunda dediği gibi stres faktörü önemli.

Stres mi yapıyon sen?? şeklinde sorup her gelen hastaya özeldeki kankasını öneren doktorlarımız..

Sizleri de seviyoruz.

141 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.